Wielkie Święto PILAR 2014

W pierwszej połowie października Saragossa zamienia się w magiczne, kolorowe miasto, w którym świętuje każdy bez wyjątku. Kawiarnie, place miejskie, parki i muzea zapełnione są mieszkańcami i przybyszami spragnionymi różnorodnych wrażeń. Trwa kilkunastodniowy festiwal Fiestas del Pilar. Na centralnym placu w mieście, tuż obok monumentalnej bazyliki, w której znajduje się najsłynniejszy święty wizerunek Maryi w Hiszpanii, figura Nuestra Señora del Pilar, odbywają się główne wydarzenia. Dwie wielkie sceny ustawione naprzeciwko siebie goszczą artystów: od wielkich gwiazd hiszpańskiego popu po lokalne zespoły ludowe.

DSC_0350

Pomiędzy scenami wybudowano stalową konstrukcję w kształcie piramidy, ze szczytu której na tłumy spogląda Madonna. Przybysze z okolicznych miast, pielgrzymi i zagraniczni turyści przybywają właśnie tu, aby pomodlić się przed słynną Madonną na kolumnie, ale też by przy okazji posłuchać koncertów, spędzić wesoło czas oglądając przedstawienia, próbować regionalnych potraw i rozmawiać do późnych godzin nocnych popijając trunki w miejscowych barach. W tym roku, oprócz gwiazd muzyki rozrywkowej, jazzowej i ludowej odbyły się też przedstawienia teatralne, pokazy korridy i tańca jota, jarmarki z wyrobami artystycznymi, pokazy rękodzieła, sztucznych ogni i wiele, wiele innych.

DSC_0001

Miasto świątecznie oszalało. Mieszkałem tuż obok bazyliki – i w zasadzie nie było sensu spać. Tuż zza rogu dobiegał radosny gwar do późnych godzin. A, że pogoda była w tym czasie była idealna, wieczorne spacery pozwoliły mi wczuć się w tą atmosferę zabawy. Czułem się jakbym znalazł się w filmowej rzeczywistości…

DSC_0327

Przejdźmy do konkretów. Corocznie, 12 października przypada najważniejsze święto narodowe w Hiszpanii na cześć Madonny del Pilar. XV-wieczna figurką Madonny z Dzieciątkiem umieszczona na szczycie przechowywanej w bazylice kolumnie (el pilar – stąd nazwa całego święta) symbolizuje upamiętnienie objawienia się Maryi Jakubowi w 40 roku. Zgodnie z tradycją Matka Boża na kolumnie niesionej przez aniołów, zachęcała apostoła do dalszej ewangelizacji. „Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba” – miała powiedzieć Maryja Jakubowi i zmotywować do dalszych aktywności na rzecz krzewienia nauki swojego mistrza.

DSC_0077

Tego dnia, od wczesnych godzin rannych, pielgrzymi składają kwiaty pod umieszczoną na szczycie stalowej konstrukcji kopią Madonny del Pilar. Do popołudnia powstaje z niej wielka piramida kwiatów – bo tysiące osób z całego świata, ubranych w stroje regionalne, przybywają na plac przy bazylice i przynoszą bukiety. Natomiast następnego odbywa się podobna procesja – tym razem jest to ofiara z owoców i płodów rolnych. Dary ziemi przekazywane są na cele charytatywne. O zmierzchu zaś, ulicami miasta przechodzi procesja Rosario de Cristal, podczas której szklane platformy i lampiony reprezentujące poszczególne części różańca przenoszone są głównymi ulicami miasta. To najbardziej zapierająca dech „parada” skupienia.

DSC_0304

Kilka dni spędzonych w tym czasie w Saragossie pozwala się przenieść w świat zabawy przeplatanej modlitwą. Świat, w którym tysiące uśmiechniętych, kolorowych ludzi tworzy niesamowitą, przyjazną atmosferę. Czas, który jest rzeczywiście świąteczny. Czas niezapomniany. Nie chciałem wszystkiego dokumentować fotograficznie. Warto tam pojechać i to przeżyć, a moją galerię zdjęć potraktujcie jako zaproszenie na Fiestas del Pilar 2015!

DSC_0338

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s